YUMURTA

Yumurta

AB normlarına göre Türkiye’nin En modern ve bir çatı altında
en büyük yumurta tavuğu kapasitesi

Selet’in Yumurta Üretim Tesisi, AB normlarına göre hayvan refahı yönetmeliğine uygun Türkiye’nin en modern ve bir çatı altında en büyük yumurta tavuğu kapasitesine sahip çiftliğidir. 20 Milyon Euro yatırım değeri olan çiftlik, yumurtada markalaşmayı hedefleyen Selet’in tarım-hayvancılık alanındaki büyüme planının ilk etabı niteliğindedir. Tesis, yıllık 310 Milyon adet yumurta üretimi, 780 Bin adet yarka yetiştirme kapasitesine sahiptir.

Selet’in, yumurta çiftliği, 19.450 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 194.450 metrekare alana sahip Konya-Akören Yolu üzerindeki Gödene mevkiinde bulunmaktadır. 1 Milyon 275 Bin adet yumurta tavuğu kapasiteli tesisin içerisinde; tavuk ve yarka yetiştirme kümesleri, yumurta paketleme ve tasnifleme tesisi, yem fabrikası, organik gübre fermantasyon ve peletleme ünitesi ve sosyal tesisler yer almaktadır. Yumurta tavuğunda 1.015.000, civcivde ise 260.000 adet kapasiteye sahip olan tesiste, doğal şartlarda yumurta üretimi gerçekleştirilmektedir.

Yumurta Üretim Tesisi içerisinde dünyanın en büyük ekipman üreticilerinden Facco kafes ekipmanları ve Sanova tasnif ve paketleme makinaları bulunmaktadır. Yumurta tasnif makinesi kullanılan teknoloji olarak dünyada üretilen sekizinci, Avrupa’da kullanılmaya başlanan ilk makine olma özelliğine sahiptir. Kırık, kirli, gizli çatlak ve pıhtı gibi en ince ayrıntısına kadar röntgeni çekilen yumurtalar, tam otomatik tasnif ve paketleme makinesinde el değmeden gramajlarına göre paketlenmektedir.

Kırık, kirli, gizli çatlak ve pıhtı gibi en ince ayrıntısına kadar röntgeni çekilen yumurtalar, tam otomatik tasnif ve paketleme makinesinde el değmeden gramajlarına göre paketlenmektedir.

Neden Selet Yumurta?

Choose Only The Best

Çünkü;

Pıhtı:Tavuğun yumurtlama esnasında kılcal damarlarında meydana gelen kanamaların, yumurta içerisine bulaşması.

Yumurtanın içerisini gösteren tasnif ve paketleme makinasındaki teknolojik kameralar vasıtası ile içerisinde pıhtı olan yumurtalar belirlenip ayrıştırılmakta ve bu yumurtalar müşterilere sunulmamaktadır.

Pıhtı içeren yumurtalar likit olarak dahi kullanılmamakta, bu yumurtaların tamamı imha edilmektedir.

Gizli Çatlak:Tavukların yaşına bağlı olarak yumurta kabuğu üzerinde oluşan gözle görülmeyen mikro kırıklardır.

Tasnif ve paketleme makinasındaki teknolojik kameralar vasıtası ile yumurtaların üzerindeki gizli çatlaklar belirlenip ayrıştırılmakta ve bu yumurtalar müşterilere sunulmamaktadır.

Gizli çatlağı olan yumurtalar, likit ve pastörize tesislerinde endüstriyel yumurta olarak değerlendirilmektedir.

Kir:Yumurtlama esnasında yumurta kabuğuna bulaşan dışkı lekesi.

Yumurta toplama esnasında, taşıma yollarında kırılan yumurtalardan bulaşan yumurta lekesi.

Tasnif ve paketleme makinasındaki sensörler vasıtası ile yumurtaların üzerindeki kir ve lekeler belirlenip ayrıştırılmakta ve bu yumurtalar müşterilere sunulmamaktadır.

Kirli yumurtalar, likit ve pastörize tesislerinde endüstriyel yumurta olarak değerlendirilmektedir.

YUMURTA MARKALARIMIZ

Be-sel

İç pazarda yeni perakende zincirlerine girme hedefiyle çalışmalarını sürdürmekte olan Selet, yumurtada farklı pazar ve müşteri profillerine uygun marka oluşturma süreçlerini tamamlamıştır. Buna göre Be-Sel markasının, yurtiçi pazarda faaliyet göstermek üzere satış pazarlama süreçlerine start verilmiştir.

Be-sel markası, Adese'de müşterilere ulaştırılmaktadır.

Bestyum

Selet, iç pazarda olduğu gibi dış pazara dönük markalaşma süreçlerini de tamamlamıştır. Selet, Bestyum markasını yurtdışı pazarda faaliyet göstermek üzere konumlandırmıştır.

Yumurta ihracatına 2017 yılında Irak'tan sonra İran ve Katar’ı ekleyen Selet, önümüzdeki dönemlerde Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Bahreyn, Ürdün ve Umman pazarına girmeyi hedeflemektedir.

Cikcik

Selet, Cikcik markasını yurtiçi pazarda ağırlıklı olarak hard discount marketlerde faaliyet göstermek üzere konumlandırmıştır. Yeni perakende noktalarına girme doğrultusunda satış pazarlama süreçleri devam etmektedir.

Yumurta Çiftliği

Yumurta Tavuğu Kapasitesi

Yumurta Üretim Kapasitesi

Civciv Kapasitesi

Yarka Yetiştirme Kapasitesi

Yumurta Sektöründeki İlk Ar-Ge Merkezi

2017 yılı içerisinde yaptığı başvurunun neticesinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Ar-Ge merkezi onayını alan Selet, tarım hayvancılık sektöründe Ar-Ge merkezi olan ülkemizdeki ikinci, yumurta sektöründe Ar-Ge merkezi olan ilk ve tek şirket oldu. Ar-Ge merkezinde öncelikli olarak omegalı ve selenyumlu yumurta üretimine odaklanan şirket, gübre ve yem alanında da araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütmektedir. Selet bu doğrultuda Ar-Ge kümesi kurma çalışmalarına da start vermiştir.

TÜRKİYE'NİN EN MODERN YUMURTA ÇİFTLİĞİ

YARKA YETİŞTİRME KÜMESLERİ

YUMURTA ÜRETİM KÜMESLERİ

YUMURTA PAKETLEME VE TASNİFLEME TESİSİ

HAM MADDE DEPOLAMA SİLOLARI

YEM FABRİKASI

ORGANİK GÜBRE FERMANTASYON VE PELETLEME ÜNİTESİ